Кошик
15 відгуків
Інокулянт Ризоактив для гороху та сої!Перейти до покупки
ІННОВАЦІЙНІ БІОПРЕПАРАТИ ДЛЯ СІЛЬСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА
Ефективні й екологічно безпечні препарати для сільськогогосподарства

Ефективні й екологічно безпечні препарати для сільськогогосподарства

Ефективні й екологічно безпечні  препарати для сільськогогосподарства
Постійно зростаючий попит на біопрепарати та широкий асортимент вже існуючих показує, що українські аграрії розуміють – майбутнє за екологічно безпечними і ефективними препаратами для сільського господарства.

30.07.14

ЕФЕКТИВНІ І ЕКОЛОГІЧНО БЕЗПЕЧНІ ПРЕПАРАТИ
 ДЛЯ СІЛЬСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА

І. Степанчук, оглядач спеціально для журналу «Пропозиція»

З метою подальшого та безперебійного забезпечення постійно зростаючого населення планети (за даними експертів до 2050 року, населення Землі зросте до 9 мільярдів людей) продуктами харчування необхідно вже сьогодні здійснювати заходи щодо нарощування виробництва продовольства. Зазначене можливе завдяки застосуванню в аграрному секторі інтенсивних технологій. Однак, надлишок пестицидів, мінеральних добрив надходить у ґрунт, водойми, атмосферу, накопичується в готовій продукції, та, потрапляючи до організму людини викликає різні фізіологічні відхилення. Одним з факторів який може знизити вплив хімічного навантаження на організм, окремі екосистеми та й навколишнє середовище в цілому є заміна традиційних елементів на так звані органічні.

Сьогодні ринок пестицидів, агрохімікатів, добрив, як біологічного так і хімічного походження є настільки широкий, що не завжди пересічний громадянин розуміє про що йде мова… крім слова «Біо» на етикетці. Роз’яснити зазначене та висвітлити багато інших цікавих питань нам допоможе член наукової експертної ради з питань реєстрації пестицидів та агрохімікатів України, к.с.-г.н., с.н.с., завідувач відділу агроекології та біобезпеки Інституту агроекології і природокористування НААН (м. Київ).

  • Як показує практика, слово «біо» сьогодні часто використовують у маркетингових технологіях і по суті не завжди в упаковці, де написано «біо», міститься речовина природного походження, частіше це хімічна речовина. З етичної точки зору не хочу наводити конкретні приклади. Однак, хочу застерегти Шановних читачів: перед купівлею препарату уважно вивчайте його інструкцію та складові, зокрема, звертайте увагу на діючу речовину препарату.

У зв’язку з цим наведу офіційно визнані визначення, де чітко окреслено, що біодобриво – це клас речовин, природного походження, тобто містить живі біологічні компоненти, рослинного, тваринного, мікробіологічного походжень (сидерати, компости, гній); до біопрепаратів відносять речовини або їх похідні, вироблені не хімічним синтезом, а біотехнологічними методами (зброджування, ферментація та інше).

Звичайно, що пошук альтернативи мінеральним добривам однією екологічною складовою не обумовлений, – продовжує Ярослав Васильович, – головним питанням є і залишається економічна складова. За інформацією Української аграрної конфедерації, мінеральні добрива всіх видів за рік зросли в ціні на 40% і в короткостроковій перспективі добрива не подешевшають, що пов’язано з подорожчанням сировини.

За даними Української аграрної конфедерації, за останні 5 років попит на аміачну селітру зріс на 16%, на NPK – на 30%, попит на КАС зріс в
20 разів, сульфат амонію та карбамід в 2 та 3 рази, відповідно (прим. авт.).

 

Необхідно відмітити, – продовжує експерт, – що ринок біопрепаратів збільшується щорічно на 20%. На сьогодні, за розрахунками англійської компанії Rationale Biopesticide Consultants, доля біопрепаратів у частці всіх хімічних засобів захисту не перевищує 2%, але постійний попит з боку аграріїв спонукає до розвитку ринку біопрепаратів та відповідно і до пропозиції. Ще одним прикладом, можуть бути дані компанії Abercade, які наголошують що до 2015 року ринок біопрепаратів для захисту рослин досягне 2,1 тис. тонн. Прошу звернути увагу, – говорить Ярослав Васильович, – що це лише одна ланка асортименту існуючих препаратів.

 

(Прим. авт. Основу біопрепаратів складають мікроорганізми – гриби (мікроміцети), бактерії, стрептоміцети або асоціативні комплекси вище названих складових. Всі біопрепарати ділять на групи в залежності від функції, які вони виконують (біопрепарати, що володіють азотфіксувальною, фофатмобілізивною, захисної дією, біоінсектициди, деструктори органічних решток, біопрепарати комплексної дії, регулятори росту рослин).

 

На ринок біопрепаратів, – продовжує Ярослав Васильович, – перш за все впливає економічна складова: ціна на біопрепарати в Україні коливається від 12 до 250 грн. По-друге, держава підтримує розвиток біотехнологій у рослинництві, в тому числі, використання мікробіологічних препаратів. Якщо, торкатись питання власного виробництва біопрепаратів то на сьогодні в Україні існує понад 12 компаній які спрямовують свою діяльність у цьому секторі. Згідно офіційної статистики протягом 2010–2012 рр. імпортовано біопрепаратів на суму близько 14 – 16 млн. грн. Від загальної різноманітності імпортованих біопрепаратів 80% складали інокулянти, а 20 % припало на імпорт пробіотиків, консервантів кормів, фунгіцидів, ґрунтових добрив та інші. Водночас, необхідно відмітити і екологічну складову препаратів, у результаті чого ми маємо відновлення родючості ґрунтів, збільшення рівня вмісту основних речовин важливих для живлення рослин.

 

Хочеться ще додати, що окрім українських компаній на ринку представлені практично всі світові компанії,  Basf, Bayer, Syngenta, Аdvanced Biological Marketing, Моnsantо та багато інших.

Чи справді використання вітчизняних біопрепаратів, впливає на зниження собівартості сільськогосподарської продукції, підвищення її якості та врожайності? Про це ми дізнаємось з досвіду господарства «Чернівчанка Агро», яке належить до Групи компаній «Кряж Агро» (прим. авт. сільськогосподарське підприємство, що об’єднує 21 агроформування в
7 районах Вінницької області).

У цьому господарстві яке очолює Андрій Вікторович Зварич, практикують застосування вітчизняних біопрепаратів для вирощування пшениці озимої, ячменю,кукурудзи, соняшнику, сої.

Важливим елементом технології при вирощуванні сої, – розповідає Андрій Вікторович, є використання препаратів бульбочкових бактерій, використання яких дозволяє зменшити використання мінеральних добрив, оскільки бульбочкові бактерії, що утворюють бульбочки на корінні сої, здатні фіксувати aзoт і таким чином забезпечити рослину необхідною кількістю азоту.

Використанням препарату бульбочкових бактерій Ризобофіт ми повністю задоволені, так врожайність сої у 2012 році становила 2,1 т / га, вміст білку також був на досить високому рівні, за прогнозами експертів 2013 року урожайність сої приблизно буде на рівні 3,2 т / га.

 

Науково доведено, що ґрунтові мікроорганізми – основні постачальники поживних речовин для рослин, які перетворюють недоступні речовини в доступні, утворюють у кореневій зоні угруповання, що здатні продукувати імуностимулюючі для рослин речовини. Головним чином, мікроорганізми кореневої зони живляться за рахунок органіки, яка в ґрунті знаходиться у вигляді кореневих ексудатів, органіки коренів та післяжнивних залишків. Тобто дуже корисно не спалювати органічні рештки з поля, а заробляти їх у ґрунт, таким чином повертаючи в колообіг основні елементи (вуглець,азот, сірка, мікроелементи).

  • Дуже важливо, – ділиться своїм досвідом директор філії
    ім. Мічуріна «
    Миронівського хлібопродукту», яка знаходиться в Хмільницькому районі Вінницької області, Володимир Сергійович Гуменюк, що таке збагачення ґрунту органічною речовиною обходиться в 10–12 разів дешевше, ніж наприклад вивезення гною, крім того питання з тваринництвом в Україні поки, що залишається актуальним.

Наше господарство другий рік поспіль застосовує, препарат під назвою ДЦ (деструктор целюлози). У 2012 році урожайність кукурудзи становила приблизно 8 т / га при цьому на полі кількість післяжнивних залишків більше 9,0 т / га. Восени ми внесли біопрепарат ДЦ з аміачною селітрою, як рекомендують виробники, і результат не забарився. Крім економічної вигоди, застосувавши запропоновану технологію навесні агрономи відмітили, що «дружність» сходів послідуючої культури зросла приблизно на 15%, порівняно з ділянкою де не використовували деструктор целюлози.

Таким чином, постійно зростаючий попит на біопрепарати та широкий асортимент вже існуючих показує, що українські аграрії розуміють – майбутнє за екологічно безпечними і ефективними препаратами для сільського господарства.

Джерело: Журнал Пропозиція №3, 2014

social-icon
Loading...